021-88478085

محصولات

جنگا اوریجینال Jenga Original

0/5

  • مدت زمان بازی :  10-20 دقیقه
  • تعداد بازیکن :  1 نفر و بیشتر
  • حداقل سن بازیکن :  6 سال
  • ناشر :  متفرقه
  • سبک بازی :  مهارتی تمرکزی
قیمت: 110,000   تومان 70,000   تومان
تعداد بازدید 0
محصولات دیگری که می توانید در کنار این محصول خریداری کنید:
محصولات هم خانواده
امروزه بازی‌های کامپیوتری آن‌قدر زیاد شده‌اند که دیگر برای بازی‌های خارج از دنیای «صفر و یک» جایی باقی نگذاشته‌اند؛ اما بعضی از بازی‌های فکری-تمرکزی از بازی‌های کامپیوتری پیشی گرفته و طرفداران زیادی دارند. در بین این بازی‌ها می‌توان به بازی «جنگا» اشاره کرد که به تمرکز زیادی احتیاج دارد. این محصول از 54 قطعه‌ی چوبی تشکیل شده است. به این ترتیب، با قراردادن 18 ردیف سه‌تایی از بلوک‌های چوبی، برج برای شروع بازی آماده می‌شود. این بازی را می‌توان به صورت یک یا چندنفره انجام داد. به این صورت که هر بازیکن یکی از قطعات را بیرون کشیده و در بالای برج مستقر می‌کند. باید توجه داشت که ابتدا باید ردیف بالایی برج تکمیل شود و بعد به سراغ ردیف بالا‌تر رفت. به‌علاوه، قطعه‌ای که برای بیرون‌کشیدن انتخاب می‌شود، نباید از 4 ردیف بالایی برج باشد. بازیکنان باید طوری قطعات را بیرون بکشند که برج فرونریزد. با ریزش برج، بازی تمام می‌شود و کسی که مسبب آن بوده، بازنده است. بسته به حساسیت بازی، می‌توان قوانین بازی را میان بازیکنان تعریف کرد. در مسابقات حساس، مخصوصا در مرحله‌های پایانی، قوانین را به‌نحوی تنظیم می‌کنند که بر حساسیت مسابقه افزوده شود. برای مثال، آزادی‌عمل در امتحان‌کردن قطعات مختلف محدود شده یا استفاده از دو دست برای بیرون‌کشیدن بلوک چوبی ممنوع می‌شود. با قطعات جنگا، می‌توان بازی‌های هیجان‌انگیز و جذاب دیگری مثل ساختن سازه‌های مختلف چوبی یا دومینو را انجام داد.
در مسافرت‌‌ها، دورهمی‌های دوستانه و مهمانی‌های خانوادگی، بازی‌هایی هستند که می‌توانند همه افراد را فارغ از سن و سال، سطح معلومات یا حتی دانستن قوانین بازی دور یک میز جمع کنند. بازی «جنگا» (Jenga) در عین سادگی، می‌تواند هیجان فوق‌العاده‌ای را به دورهمی‌های‌مان بیاورد. هیجان حاصل از ریختن بلوک‌ها، استرس باختن، حس پیروزی و خنده‌هایی که در حین بازی از شیطنت یا لذت روی لب‌ها نقش می‌بندند، همگی حاصل یک بازی ساده هستند که یادگیری قوانین آن تنها به یک دقیقه زمان نیاز دارد. این بازی فکری، جذابیت‌هایی دارد که می‌تواند علاوه بر ایجاد هیجان فوق‌العاده، هماهنگی بین عضلات مختلف، چشم و مغز به وجود آورد.

سازوکار

54 قطعه چوبی که در کنار هم بازی هیجان‌انگیزی به وجود می‌آورند، تمام چیزی است که در ظاهر از جنگا می‌بینیم. هر قطعه ابعاد مشخصی دارد، به‌طوری‌که طولش سه برابر عرضش و ضخامتش هم یک‌پنجم طول‌اش است. اغلب جنگا‌ها چوبی هستند؛ اما جنگا‌هایی هم وجود دارند، که از پلاستیک ساخته‌شده‌اند. البته مدل حرفه‌ای که همه‌جا از آن استفاده می‌شود، همان مدل چوبی است که بلوک‌هایش ابعاد مشخص 7.5 در 2.5 در 1.5 سانتی‌متر دارند.

چوب‌ها در وجه‌های مختلف‌شان برش‌های خاصی دارند تا با قرارگیری در کنارهم به‌راحتی روی‌هم بلغزند و امکان خارج کردن آن‌ها از میان سایر بلوک‌ها، در طول بازی، وجود داشته باشد. برای ایجاد هیجان بیشتر و کمک به روند بازی، بلوک‌ها به‌صورت تصادفی تغییر ابعاد جزیی دارند. این تغییر ابعاد گاهی باعث شل شدن یک بلوک در ردیفش می‌شود و گاهی هم گیرکردن بلوکی در جای خودش به مستحکم شدن برج کمک می‌کند.

نحوه بازی

برای شروع بازی، باید بلوک‌های چوبی در 18 ردیف‌ سه‌تایی کنار هم چیده شوند. بعد از چیدن بلوک‌ها، بازی شروع می‌شود؛ روند بازی به این‌گونه است که نباید بلوکی از سه ردیف بالایی  خارج شود، یعنی در ابتدای بازی، هر بازی‌کننده فقط می‌تواند از ردیف 1 تا 15 بلوکی را خارج کند، هنگام خارج کردن بلوک، اصلا مکان قرارگیری یا ردیف آن مهم نیست. البته باید به این نکته توجه کرد که هنگام خارج کردن هر بلوک، برج 18 ردیفی فرو نریزد. هر بازی‌کننده بعد از خارج کردن بلوک موردنظرش، آن را در بالای برج  قرار می‌دهد تا آن بلوک‌ها در کنار هم، ردیف جدیدی را تشکیل دهند. روند بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یکی از بازی‌کنندگان موجب ریختن برج شود.

روند خارج کردن بلوک‌ها باید فقط با یک دست انجام شود، در بازی‌های حرفه‌ای، بازی‌کنندگان حق امتحان پایداری بلوک را ندارند و باید حتما بلوکی که انتخاب کرده‌اند، را خارج کنند؛ اما در بازی‌های آماتور، بازی‌کننده می‌تواند بلوکی را حرکت دهد و اگر احساس کرد نمی‌تواند آن را خارج کند، بلوک را به محل قبلی خود بازگرداند و اقدام به خارج کردن بلوک دیگری کند.

در انتها کسی که باعث فروریختن برج می‌شود، بازنده‌ی بازی است و فرد قبلی که آخرین بلوک را به‌سلامت از برج خارج کرده، برنده‌ی بازی لقب می‌گیرد.
اطلاعات کلی

این بازی در اوایل دهه‌ی 1970 توسط لسلی اسکات ابداع شد و اول‌بار در سال 1983 در نمایشگاه اسباب‌بازی لندن با نام رسمی جنگا معرفی شد. بعد‌ها اسکات که طراح گرافیست هم بود، از بنیان‌گذاران شرکت بازی‌سازی آکسفورد شد.

بازی‌کنندگان حرفه‌ای می‌توانند بازی را به‌ردیف 32 تا 36‌ام بکشانند، برای بازی‌کنندگان آماتور رسیدن با ردیف 28‌ام، یک موفقیت چشم‌گیر به‌حساب می‌آید. بلندترین جنگا به رابرت گرمبلر که جنگا را از اروپا به آمریکا آورده، نسبت داده‌شده است که توانسته این بازی را تا ردیف 40 بالا ببرد.

طبق آمار، تاکنون 50 میلیون بازی جنگا فروخته‌شده که از 2.7 میلیارد بلوک جنگا تشکیل‌شده‌اند.

نظرات ارسال شده

در خواست تماس
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید